Amerika’da faaliyet gösteren Hold Security isimli bilgi güvenliği hizmeti veren şirketinin kurucusu Alex Holden’ın yaptığı açıklamada; aralarında Gmail, Yahoo, Mail.ru, Microsoft gibi büyük mail servis sağlayıcılarının da bulunduğu 1 milyar 17 milyonu aşkın mail hesabının ve şifrelerinin hacklendiği belirtiliyor. Tekrarlanan mail ve şifreler çıkarıldığında ise bu sayı 272 milyon 300 bini aşıyor.

Şifreleri çalan hacker grubuna ulaşmayı başardığını belirten Holden, şifreleri satın almak istediğinde ise grup bu bilgileri, sosyal medya sitesi Vkontakte’de kendilerine olumlu bir yorum yapması karşılığında bu şifreleri sadece 1$ (1 Dolar) karşılığında kendisine satabileceklerini belirtiyor.

Saldırıyı yapan hacker grubunun ise bu işi sadece mail adres ve şifrelerini karaborsada satmak için yaptıkları iddia ediliyor.

Çalınan hesaplar arasında; 4 milyon Yahoo, 33 milyon Microsoft, 24 milyon Gmail, 57 milyon Mail.ru hesabı bulunuyor.

2014 yılında kullanıcılara hacklenen 1 milyar hesabı kontrol etmeleri için bir hizmet sunmayı denediklerini ancak yoğunluktan sitenin çöktüğünü hatırlatan Alex Holden, bu yüzden kullanıcıların hesap bilgilerinin çalınıp çalınmadığını kontrol etmenin bir yolu olmadığını vurguladı.

Mail ve diğer şifrelerin belirli aralıklarla değiştirilmesi ve kolay tahmin edilemeyen ve sözlük saldırılarına karşı daha zor kombinasyonlarla oluşturulan şifreler olması gerekiyor.

Share:

Leave a reply