Cybersquatting Nedir?

Normalde var olan ve güncel olarak varlığını devam ettiren şirketlerin web alan adlarının farklı uzantılarını satın alarak, ziyaretçilerin kandırılması üzerine kurulu bir saldırı çeşididir.

Burada şirkete zarar verilecek bir çok yöntem bulunmaktadır. Web sitenizin ismine benzer bir web sitesi oluşturularak, iletişim bilgileri gibi veriler sizin verileriniz olmak koşulu ile, sizin adınıza yayınlanacak duyuru, haber sizleri ve markanızı çok zor durumda bırakabilir. Bu tarz durumlardan kurtulmak için bu saldırı yöntemini iyi bilmek, iyi tanımak ve iyi analiz etmek gereklidir.

Örnek olarak, abcmetal.com web siteniz var ve insanlara e-ticaret ile ürün satıyorsunuz. Size saldırmak isteyen birisi, abcmetal.co adresini satın alarak sizin adınıza ürün satışı yapıp göndermeyebilir, müşterilerinizden paraları tahsil edip dolandırıcılık yapabilir, müşteri bilgilerini çalabilir. Sonuç olarak marka değeri anlamında ciddi sorunlar yaşanacaktır. O yüzden “basit” dahi görünse, bu tarz konularda hassas olmak gerekmektedir.

Share:

Leave a reply